Vyberte stránku

Pohovor je (nejen) u nás klíčovým okamžikem přijímacího řízení. Na druhou stranu však není třeba se jím nadměrně stresovat. Doufáme, že s přípravou na něj Vám pomohou i následující odpovědi na několik nejčastějších dotazů, které od kandidátů z řad studentů dostáváme. Tak pojďme na to.

1. Jaké pasáže jsou v CV nejdůležitější?

Základem jsou informace o vzdělání a pracovních zkušenostech. Určitě ale nezapomínejte ani na informace o Vašich koníčcích, dobrovolnické činnosti nebo třeba letních brigádách. Je fajn životopis zpestřit něčím, co ukáže, že jste taky člověk. 

2. Co je vhodné zmínit v motivačním dopisu?

Je dobré ukázat, že jste si o A&O něco zjistili, a přesvědčivě vysvětlit, z jakých konkrétních důvodů k nám chcete jít pracovat. Čím míň obecného balastu, tím líp. Dejte si taky záležet na angličtině a pozor na překlepy, nedokončené věty a podobně. Práce juniorního právníka vyžaduje pečlivost a pozornost, proto není dobré udělat již v motivačním dopise chybu.

3. Jaký dress code je na pohovoru očekáván? Znamená nevhodné oblečení neúspěch?

Advokát, který s vámi bude dělat pohovor, bude pravděpodobně oblečen v business casual – tedy například v kombinaci kalhot a košile u muže. Dává tedy smysl, pokud se oblečete alespoň stejně formálně. Oblekem taky nic nezkazíte. Můžete přijít i v tričku a kraťasech a ublížit Vám to nemusí, pokud důvod pro tento outfit nějak rozumně vysvětlíte.

4. Jaké znalosti jsou pro úspěch nezbytné?

Je důležité mít dobré základy v oblasti obchodního práva. Nad rámec toho nás pak nejvíc zajímá to, jak nad právními problémy přemýšlíte a jak rychle na ně dokážete reagovat. Práce v advokátní kanceláři není o tom umět zpaměti odcitovat nějaké paragrafy, ale porozumět danému problému a najít pro něj správné řešení.

5. Je možné si vypomoci ÚZ či ASPI? Ovlivní to nějak výsledek pohovoru?

Pomůcky jsou při pohovoru povoleny a je zcela v pořádku je využít.

6. Jak moc dobře musí kandidát ovládat angličtinu? Je nutné mít certifikát typu CAE apod.? 

Protože u nás odvádíme většinu práce v angličtině, potřebujeme, aby ji kandidát slušně ovládal. Určitě to ale není tak, že bereme jen lidi s perfektní angličtinou. Počítáme s tím, že chvíli potrvá, než se Vám právnická angličtina dostane do krve. V případě přijetí Vám v tom mohou pomoct námi hrazené lekce angličtiny s rodilým mluvčím.

7. Jaké vlastnosti má ideální kandidát?

Na tuto otázku není žádná správná odpověď. Jasně, že aby člověk uspěl, musí rozumět právu a být chytrý, ale stejně tak důležité je umět pracovat v týmu, mít komunikační schopnosti a zdravý rozum.

8. Co je nejčastějším důvodem neúspěchu u pohovoru? Nebo naopak úspěchu u pohovoru?

Nejčastěji se úspěch, nebo neúspěch u pohovoru láme na schopnosti právního myšlení. Ti, kdo rozumí souvislostem a dokážou rychle reagovat, mají u pohovoru šanci uspět.

9. Jaké pohovory jsou pro vás nejpříjemnější?

Nejvíc nás baví pohovory, kdy je kandidát uvolněný a ukáže smysl pro humor.