Vyberte stránku

V diskuzi ohledně toho, jaké dárky by od A&O měli dostat studenti na job fairech, jsem navrhl dvě krátké knihy, každou zcela jiného žánru. Šlo o „The Rule of Law“ od T. Binghama, jednoho z nejvýznačnějších britských soudců 20. století, a „How to be a Brit“ od G. Mikese, britského satirického spisovatele maďarského původu. V debatě, která se do té doby točila kolem powerbank nebo fotbálku, vyzněl můj návrh lehce absurdně. Nakonec se ale uchytil a to, že jsme tyto konkrétní knihy studentům nakonec opravdu rozdávali, dle mého o A&O vypovídá minimálně dvě důležité věci, byť to není na první pohled zjevné.

Kniha Lorda Binghama se zamýšlí nad vládou práva a s ohledem na lehkost, se kterou je napsaná, přirozeně k obdobným úvahám vede i její čtenáře. Osobně jsem byl zvědavý, kdo po takové knize sáhne a vybere si ji namísto obvykle dostupného konzumního merche. Smyslem job fairů je totiž zejména hledání vhodných právníků – těch, kteří se nad právem rádi zamýšlí nejen komerčně, ale i principiálně a ze široka.

„How to be a Brit“ George Mikese je zase knihou plnou skvělého britského humoru. Jde vlastně o příběh outsidera, který se ocitne v málo známém cizím prostředí, které ho občas stresuje, neustále překvapuje, ale zároveň baví (dále jen „koncipient“…). Jakkoliv mě neustále překvapuje, jak moc rozličný je kolektiv v naší pražské kanceláři, mám za to, že jedna z mála věcí, která nás spojuje všechny, je smysl pro humor. Bez notné dávky humoru by už tak nelehká práce hraničila s nezvladatelností.

Naštěstí je unikátní mix neformální a profesionální kultury v pražské A&O nejen výbornou půdou pro humor a právní seberealizaci, ale také místem vzájemné podpory. Kdykoliv jsem tak na job fairu zaznamenal studenta, který nadšeně sáhl po Binghamově knize a zároveň se (a nás!) nebral zbytečně vážně, napadlo mě: jo, ten by k nám rozhodně mohl zapadnout…

David Mikyska – koncipient