Vyberte stránku

„Ty už pracuješ? To já si ještě počkám, stejně by mě akorát posílali s pochůzkami.“ To bylo asi nejčastější konstatování spolužáků, když se dozvěděli, že už během prvního měsíce studia na pražských právech jsem si našel práci. Jejich pohled na věc se ovšem změnil, když se dozvěděli, co ve skutečnosti v práci dělám.

Když jsem si po dvou týdnech studia práv uvědomil, že mi ve skutečnosti ve škole stačí být jeden až dva dny, zpanikařil jsem. Co budu dělat se svým volným časem? V tu chvíli se v naší ročníkové skupině na Facebooku objevila nabídka práce v Allen & Overy. To samé odpoledne jsem sepsal životopis, motivační dopis a vše odeslal. Obratem mi přišla odpověď s nabídkou časů na pohovor, po pohovoru mi nabídli práci. Nastoupil jsem už během října – to, co se mi ještě pár dní zpět zdálo utopií, se stalo realitou.

Po vstupním školení jsem ihned začal dostávat práci. Vesměs šlo o pochůzky k notáři, na soud, doručování dokumentů klientům. Zní to možná banálně, ale jako student práv, který si akorát poslechl necelou jednu přednášku z teorky, jsem byl v ráji. Už po pár prvních pochůzkách jsem se orientoval po centru Prahy bez navigace v mobilu, věděl jsem, kde sídlí soud, který vede obchodní rejstřík… Největším přínosem každé pochůzky je ale to, když mi advokát vysvětluje, k čemu dané podání slouží, jaké jsou jeho náležitosti a tak dále – to jsou znalosti, které se na přednášce nenaučíte.

Nicméně nezůstalo jen u toho. Nejprve přibyla pomoc v kanceláři – a to jak základní IT podpora, tak doplňování kancelářských potřeb, nebo pomoc s úpravou dokumentů, skenováním či tiskem. Na jaře pak kvůli pandemii přibylo skenování a ukládání faktur, jelikož mnoho klientů preferovalo ryze digitální komunikaci.

V prosinci jsem špatně pochopil zadání úkolu. Zákonitě jsem tak udělal něco úplně jiného, než se po mě chtělo – místo, abych našel na globálních stránkách A&O videa, která by byla použitelná pro náš blog, jsem napsal body, které by podle mě šlo na blogu a Facebooku zlepšit. Ještě ten samý týden jsem se dostal do týmu, který má na starosti sociální sítě. Namísto výtky za nesplnění zadání se mi tak rozšířila náplň práce.

Po půl roce na mé pozici jsem si myslel, že už mě nic nemůže překvapit. Chyba lávky. Jedna z koncipientek se dozvěděla, že jsem před studiem práv studoval jeden semestr IT obor. Zařídila mi tak online školení vedené z naší pobočky v severoirském Belfastu věnované Contract Expressu. CE je počítačový program, pomocí něhož můžete ve Wordu „naprogramovat“ dokumenty. Ve výsledku pak paralegal/koncipient jen zvolí, jaký dokument potřebuje, vyplní krátký dotazník a program mu vygeneruje smlouvu, z které může vycházet. Odpadá mu tak zdlouhavé vyplňování chybějících údajů, čímž se šetří jeho čas. Já zase díky tomu proniknu do nejdrobnějších detailů v každé z programovaných smluv.

Přestože je rozsah práce daleko větší než pouze pochůzky, neznamená to, že o to více hodin v práci musím být. Občas se samozřejmě stane, že se celý den nezastavím, vždy se ale mohu spolehnout na pomoc od kolegů z našeho support týmu. Navíc i v ty nejnáročnější týdny mám dost času na školu, protože tuto pozici sdílím s kolegou, který studuje jiný obor, takže chodím do práce pouze 2,5 dne v týdnu. Zároveň jsme se během zkouškového domluvili na směnách tak, abychom měli oba dost času na učení – a kdyby ho i tak bylo málo, máme k dispozici neomezené studijní volno. Když tak vzpomínám na to, co mi práce v prváku přinesla, jsem strašně rád, že jsem si tenkrát nenechal tuto příležitost utéct. Kromě neocenitelných praktických zkušeností jsem přišel do skupiny super kolegů, kteří mě ve studiu podporují. A k tomu všemu nemusím řešit peníze, když někam jdeme s kamarády ze školy.

Ondřej Suchý – Assistant / Outdoor Clerk