Během své dlouholeté práce seniorní právní asistentky a školitelky nově nastupujících zaměstnanců jsem měla několikrát možnost navštívit řadu jiných A&O kanceláří, ať už v Londýně, Varšavě, nebo Istanbulu. Vždy to byl skvělý zážitek, a tak když přišla nabídka pracovního pobytu v Belfastu, neváhala jsem.
Psal se rok 2014, když se mi naskytla příležitost odjet na pár týdnů do hlavního města Severního Irska jako dočasný zástup za administrátorku v právnickém centru Legal Services Centre (LSC). Už po příletu jsem při rozhovoru s řidičem taxíku zjistila, že vzhledem k přízvuku bude celkem těžké dekódovat fráze o počasí a další klasická konverzační témata. Ale třeba o politice se samozřejmě v Severním Irsku nebavíte, stejně jako s jinými rodiči neřešíte, které dítě chodí čistě do protestantské školy a které do katolické.
Kolem Belfastu a po Severním Irsku
Belfast je velikostně srovnatelný s Brnem, v rámci severního Irska jde ale o největší město. V samotné metropoli žije asi třetina obyvatel, zbytek potom v širší oblasti kolem ní, kde převažuje spíše zemědělská krajina s typickými křovinatými či kamennými ploty oddělujícími jednotlivá políčka. Další velkým městem je na západě Derry-Londonderry, i když místní většinou říkají jen Derry. Leží u hranic s Irskem a je to brána do hrabství Donegal, které mi bylo mnohokrát doporučováno jako výletní destinace s velice malebnou krajinou, což mohu potvrdit.
Krajina je v Irsku nádherná, spousta menších kopců, pastvin, jezer a hlavně moře s množstvím malých zátok a výběžků. Jedno z nejkrásnějších míst je North Coast, což je oblíbená výletní oblast u Atlantického oceánu, hojně využívaná pro surfing a jiné vodní radovánky. I když je voda v létě poměrně studená, najde se spousta odvážlivců, ať už v neoprenu, nebo v plavkách, kteří se koupou. Nás však více zaujala turistická místa, jako je nejvyšší hora Slieve Donard s výhledem na krásnou pláž v Newcastle, Giant’s Causeway (Obrův chodník), provazový most v Carrick-a-Rede, ke kterému se dostanete podél pastvin s ovcemi, či krásné okolí zálivu Ballintoy. Jistě si pamatujete na seriál Hra o trůny, kde se natáčela spousta přírodních scenérií právě v Severním Irsku, ať již na Castle Ward, který představoval Zimohrad, či v přírodních scenériích parku Tollymore.
Legal Services Centre (LSC)
Legal Services Centre bylo založeno v únoru 2012 a v roce 2014, když jsem zde nastupovala, tam pracovalo 40 juniorních právníků a 6 seniorních advokátů, kteří ve spolupráci s dalšími týmy zajišťovali, aby výstupní materiály byly v té kvalitě, na kterou jsou partneři v A&O a potažmo i naši klienti zvyklí. Práce v LSC byla a je velice různorodá a pestrá, např. dopoledne pracujete na litigačním sporu s dubajskou A&O kanceláří a během odpoledne se zase zapojíte do týmu připravujícího zakládání nových společností pro londýnské korporátní oddělení.
LSC je jeden velký otevřený prostor a bez vzájemné tolerance a kolegiality by to nefungovalo. Během let se tým trojnásobně zvětšil a dnes zde pracuje přes 120 právníků na kauzách nejen pro londýnskou kancelář, ale i pro ostatní A&O kanceláře po celém světě, např. v New Yorku, Paříži, Amsterodamu nebo Singapuru. Na kvalitu jsou kladeny vysoké nároky, ale zároveň platí důraz i na týmovou práci a přátelské prostředí.
A&O Belfast a trocha whiskey
LSC je jen jedno z oddělení, která se nacházejí v Belfastu. Jsou zde i další týmy, které podporují nejen londýnskou kancelář, ale i další A&O kanceláře v naší síti. Jedná se o marketingové oddělení, oddělení Creative services, IT oddělení, fakturační a finanční oddělení. Naše kancelář má budovu u břehu řeky Lagan v blízkosti Titanic Quarter, kde se před více než sto lety stavěly obrovské lodě včetně slavného Titanicu, a též v blízkosti malého historického centra s Belfast City Hall, nápadně připomínající svou kopulí katedrálu sv. Pavla v Londýně.
Belfastská kancelář je, co do počtu zaměstnanců, druhá největší mezi všemi A&O kancelářemi. Abychom se lépe poznali i mimopracovně, pořádají se různé akce, ať už to jsou oblíbené pub quizzes, bowling, anebo letní a vánoční party. Irové jsou hodně zaměření na charitu a rádi a ochotně pomáhají druhým. Přes celý rok v kanceláři běžel jak globální pro bono projekt, tak mnoho menších lokálních projektů, na které jsme mohli přispívat finančně i materiálně, např. konzervami, toaletními potřebami či vlastnoručně pletenými dečkami. Pořádaly se také různé soutěže v pečení tradičně na Vánoce, Velikonoce a Halloween.
A na závěr se prostřednictvím hádanky z palírny v Bushmillu nevyhneme ani oblíbené whiskey: „Víte, jaký je rozdíl mezi irskou whiskey a skotskou whisky?“ Kromě extra „e“ má irská varianta ještě dvě další specifika – je třikrát destilovaná a slad není sušen kouřem z rašeliny, díky čemuž má jemnější chuť. Na závěr tak už zbývá jen dodat: „Cheers to Northern Ireland and have a good craic (fun) while you are there!“
Veronika Ivanková – Senior Legal Personal Assistant