Když jsem do jihoafrického Johannesburgu přijel v roce 2017 poprvé, nebyla to úplně láska na první pohled. Uhlazená džungle ze skla a betonu postavená na kopci zvaném Sandton, „Zlaté míli Afriky“, měla k mým romantickým představám o černém kontinentu daleko. Hemingwayovské zelené pahorky byly v nedohlednu a v bývalém hornickém městě postaveném ve výšce 1800 metrů byla zima sice teplá, ale tak suchá, že každé otevření dveří znamenalo dostat od kliky elektrickou ránu. Zvyknout si na mírné klima, každodenní slunce, fialové žakarandy v ulicích, levné hovězí a avokádo mi ale nakonec netrvalo dlouho.
Nabídka dlouhodobého secondmentu v naší první kanceláři v subsaharské Africe (založené v roce 2015) se ke mně dostala spíše náhodou, když Johannesburg hledal do svého mezinárodního týmu juniorního právníka se zaměřením na bankovnictví a finance. V Praze jsem se věnoval přeshraničním úvěrovým transakcím a především energetickým projektům ve střední a východní Evropě. Afrika rozhodně nebyla region, který bych pozorněji sledoval, a něco mi říkalo, že k přímočarým Východoevropanům budou mít Jihoafričané poněkud daleko. Po dvou letech objevování tohoto krásného kouta světa ale rozhodně nelituji, že jsem svou rodinu přestěhoval dvanáct hodin letu z Prahy na jih.
Afrika na vlastní kůži
Z Johannesburgu jako malý a agilní tým mezinárodních právníků asistujeme mezinárodním bankám a rozvojovým finančním institucím při jejich úvěrových transakcích napříč subsaharskou Afrikou. V praxi to tedy znamená odvádět práci v kvalitě, kterou jsou naši klienti zvyklí dostat v Londýně, ovšem v podmínkách nově otevřené kanceláře a v malém, lehkém a univerzálním týmu. S trochou nadsázky se tak může stát, že během jednoho dne ze své židle ráno pracuji na restrukturalizaci dlužníka v Namibii, odpoledne na financování výstavby hotelu ve východní Africe a večer na akvizici nigerijské ropné společnosti.
Největší výhoda našeho týmu tak je, že jsme přímo na místě, „boots on the ground“, a to v dobrém i zlém. Tato zkušenost nám dává vhled do všech sfér života v Africe – od nejisté ekonomické a politické situace až po schopnost ocenit kulturní rozdíly mezi prací bankéře v City of London a v Nairobi. Po dvou letech intenzivní transakční i marketingové práce si troufám říct, že bych na slepé mapě umístil většinu afrických států (dříve by to byla tak polovina). Nejméně jednu transakci jsem dotáhl do zdárného konce alespoň v deseti z nich.
Národnostní melting pot
Vedle mezinárodního týmu z naší johannesburské kanceláře operuje o dost větší tým jihoafrických právníků, kteří obsluhují rozvinutý domácí kapitálový trh. Vzhledem k dlouhé tradici anglosaského vlivu (součástí Commonwealthu byla Union of South Africa až do roku 1961) je místní finanční svět zdaleka nejsofistikovanější na celém kontinentu a rozhodně rovnocenný s řadou trhů v západní Evropě a Asii.
Náš domácí tým je směska různých národností, které se v běhu staletí dostaly až na geografickou špičku Afriky. Zahrnuje zástupce všech etnických skupin, kteří v dnešní Jihoafrické republice žijí. Kromě většinové černošské populace se jedná o vlivnou indickou menšinu (do země Indové přišli v rámci britského impéria) a početné obyvatele evropského původu, kteří sami skládají pestrou národnostní mozaiku – ať už jde Anglosasy, Afrikánce holandského původu, Portugalce (většina z nich se v zemi usadila po dekolonizaci lusofonní Afriky), potomky aškenázských Židů, nebo Němce, kteří dodneška v jižní Africe žijí v německy mluvících farmářských komunitách.
Vzhledem k tomu, že jihoafrický tým je složený z právníků, kteří před kariérou v A&O působili v jiných kancelářích, tak úkolem našeho mezinárodního týmu je fungovat jako „culture carrier“ a šířit gospel pracovní kultury A&O v relativně nové kanceláři. Stejně jako neslevovat v kvalitě našeho produktu je důležité, aby i atmosféra v kanceláři byla přátelská a všichni táhli za jeden provaz.
Gin & tonic za zvuků buše
Život a práce v Africe samozřejmě přináší některá úskalí. Domácnosti jsou občas odpojovány od elektřiny, spolehlivost dodávek vody kolísá podle roční doby, kriminalita a korupce jsou rozšířené a státní aparát je přebyrokratizovaný a málo efektivní. Například zaplatit silniční daň v mém případě znamenalo tři návštěvy pošty.
Nicméně za uklidněním stačí o víkendu vyjet pár hodin za město do přírody. Cesta pěšky nebo na kole zvlněnou krajinou (afrikánsky Hoëveld) zpomalí čas a za několik hodin člověk zapomene na všechna nepohodlí a stres všedního dne. Po celodenním trekování potom večer stačí na uhlí ugrilovat steak, při pohledu na západ slunce usrkávat gin s tonikem a poslouchat vytí hyeny skvrnité, afrického divokého psa a další zvuky buše. Hemingwayovy zelené pahorky jsou na dosah ruky…
Milan Sýkora – Associate