Vyberte stránku
Skvělá parta, se kterou je radost trávit i volný čas. To je věta, kterou bych charakterizoval své kolegy z kanceláře. Co si pod tím představit? Partu kolegů, která spolu sportuje – jezdí na hory lyžovat, na kola, chodí běhat a po horách nebo v době oběda zajde na kurzy jógy či pilatesu – také se spolu chodí bavit a občas zajde i do baru nebo stráví čas při dobrovolnických akcích, kde pomáhá druhým. Takto vypadají mimopracovní aktivity v naší právnické společnosti. Ruku v ruce s těmito aktivitami jde ale i tvrdá práce, která je nezbytná. Pro úspěšné zvládnutí všeho bych řekl, že je základem pracovat efektivně, zorganizovat si
práci, rozdělit si ji a mít dobrý time management.

Do společnosti jsem přišel z jiné mezinárodní advokátní kanceláře a původně jsem si myslel, že lepší kolektiv již nenajdu, ale mýlil jsem se. Lidé jsou tu velmi přátelští a milí. Vypovídá o tom i to, že se scházíme i mimo kancelář a trávíme spolu volný čas. Ve firmě vládne pohodová atmosféra a myslím si, že je to i díky firemní kultuře. Není tady kladen důraz na individuální výkony, ale právě na tým a jeho fungování, což se mi líbí a vyhovuje mi to při práci. O tom vlastně vypovídá i model, kterým se naše kancelář řídí – spoléhat stejně na všechny členy od studentů práv a koncipientů až po seniorní advokáty a partnery. Když se nad tím zamyslím, tak spolu trávíme vlastně i společné obědy. Například jednou z tradic, kterou v kanceláři máme, je, že když se odchází koncipient učit na advokátní zkoušky, rozloučí se na společném obědě v nedaleké Pizzerii Nuova. Mezi další dobrý benefit bych zařadil právě přípravy na advokátní zkoušky, jelikož od společnosti dostaneme dva měsíce placeného volna. Jakmile někdo úspěšně složí advokátní zkoušky, tak je samozřejmě důvod k oslavě.

Podle mého názoru je výborným zaměstnavatelem ten, kdo se vám snaží vyjít vstříc a podporuje vás nejen v pracovním nasazení a ve vaší kariéře, ale umožní vám také mít volný čas a trávit ho podle vašich představ a potřeb. Základem pro tuto vyváženost je mít výsledky a pracovat efektivně tak, aby člověk stihl všechno, co potřebuje, a aby to bylo i správně. Je tedy opravdu důležitý time management. Tím, že mám rád sport, tak často chodím sportovat právě v době oběda a pomáhá mi to poté i při práci, jelikož se odreaguji a získám novou energii na další práci během dne. Samozřejmě velkým benefitem je Multisport karta, kterou akceptují ve všech posilovnách v okolí, a tak ji využíváme společně s kluky z kanceláře. Některé z kolegyň zase využijí kartu na hodiny jógy a pilatesu či plavání.

Jaké další volnočasové aktivity vám firma může nabídnout? Tradičně se na konci zimy/začátku jara jezdí na hory do Rakouska. Neplatí pravidlo, že jede jen ten, kdo lyžuje, ale jede každý, kdo má zájem. V loňském roce jsme lyžovali, jezdili na snowboardu, jezdili na sáňkách nebo se jen procházeli v horské vesnici a bylo to skvělé. Na podzim se pro změnu zase jezdí na společnou túru do Tater na Slovensko. Tohoto výletu se účastní i kolegové z dalších kanceláří z regionu – Slovenska, Polska a Maďarka. Je to tedy další dobrá příležitost, jak se potkat s kolegy z dalších poboček a přitom se i odreagovat a načerpat nové síly. V období od listopadu do března chodíme s kluky hrát každý týden hokej do haly v Holešovicích, kterou
nám firma pronajme. Pozveme sem i klienty a snažíme se poskládat tým z právníků Allen & Overy proti týmu klientů. Ve světě byznysu se naši klienti většinou navzájem znají, každý zápas je tak výborný teambuilding a networkingová příležitost.

O tom, že jsem typickým zástupcem generace mileniálů, asi svědčí i fakt, že vyžaduji více volného času, než tomu bylo dříve a než tomu je u starších lidí. Nevadí mi, když se zrychlí pracovní tempo, jelikož to patří ke každé práci, a nezáleží na tom, čím jste a co děláte, důležité je však si rozvrhnout čas. Stává se mi, že je potřeba, abych byl v kanceláři i do pozdních večerních hodin, ale i to má své výhody: dostane se mi možnosti podílet se na projektech, které jsou úspěšné a je o nich i zmínka v novinách. Náročné tempo mi vynahradí právě strávený čas s kolegy mimo kancelář, kde se utužují vztahy a člověk se ještě pobaví a udělá něco, co ho opravdu baví a zajímá. Co si tak vzpomínám, tak bylo období, kdy jsme chodili tradičně každý pátek na hamburger nebo na pivo do nedaleké restaurace. Neplatí tady pravidlo, že musí jít každý a je to povinné, jde jen ten, kdo chce jít a má zájem. Je fajn poznat lidi i mimo kancelář, nejste potom jen kolegové z firmy, ale máte k sobě blíž.

Z vlastních zkušeností mohu na závěr říct, že hlavním aspektem je dobře a efektivně si rozdělit čas a strávit ho dobře, ať už se jedná o práci, nebo dobu volna. Toto si myslím, že naše kancelář lidem nabízí, a i proto jsem rád, že tady mohu pracovat a být součástí týmu. Je to pro mne velká výhoda a není samozřejmostí, že to takto funguje ve všech firmách u nás v republice. Je to hodně o firemní kultuře a také o lidech. Samozřejmě je i období, kdy máme práce více, zpravidla to bývá na podzim, kdy gradují projekty před Vánoci, a také na jaře, kdy hodně firmám končí fiskální rok. Důležité ale je, že se to dá zvládnout.

David Bujgl – koncipient