Vyberte stránku

Během svých studií na brněnské Právnické fakultě, zejména pak během zkouškového období, jsem mnohdy zaslechla povzdechy svých spolužáků, kterým kvůli omezenému studijnímu volnu v práci zbývalo jen několik málo dní pro přípravu na zápočty či zkoušky. A zažila to také na vlastní kůži.

Skloubit práci se studiem je mnohdy oříšek…

Před více než rokem a půl jsem se rozhodla do Prahy přestěhovat za prací s vidinou úžasných pracovních příležitostí. Dostala jsem tenkrát nabídku od jedné z větších českých advokátních kanceláří, pracovala čtyři dny v týdnu, pátý pak jezdila do Brna na výuku. Bylo to krátce před zimním zápočtovým obdobím, pomalu se začaly vypisovat předtermíny zkoušek. O možnosti pracovat dočasně ještě méně dní v týdnu jsem se sice informovala již na pohovoru, tato možnost však byla zamítnuta. Práce na dálku prostě možná nebyla. Dodatečná studijní volna jsem si pak navíc pak musela složitě obhajovat.

Zpětně jsem za tuto zkušenost vděčná, vyhecovala mě totiž k tomu, abych zaslala životopis do Allen & Overy a ucházela se o pozici paralegala zde. Měla jsem už s kanceláří zkušenost z letní stáže, která říkala, že jim na mém studiu bude záležet. Potvrdil to hned pohovor, kde mi byla představena možnost neomezeného studijního volna.

…v Allen & Overy to ale funguje

Jsem v Allen & Overy více než rok a pořád zpravidla pracuji čtyři dny v týdnu, nicméně zásadní rozdíl je v tom, že kdykoliv je potřeba studovat o něco usilovněji, nahlásím si prostě studijního volna více. Chvíli po nástupu jsem tak například pro letní zkouškové období bez problému dostala studijní volno dlouhé přes dva týdny, a tedy dostatek času na to, věnovat se v kritický moment škole. Kancelář (nejen) v tomto ohledu studentům opravdu vychází vstříc a od samotných dozorujících advokátů jsem nejednou slyšela: „Magdi, běž domů, vždyť se máš učit.“ 

Nyní již studium končím, ve dnech studijního volna se věnuji diplomové práci a nikdy nebyl problém vzít si o den navíc kvůli cestě na brněnskou fakultu, či minimálně cestou pracovat vzdáleně. Navíc je v kanceláři spousta skvělé právnické literatury a také odborníků, což člověku právě při psaní závěrečné práce může velice pomoci. Pokud tedy chcete získávat cenné profesní zkušenosti, aniž byste šidili studium, těžko mezi advokátními kancelářemi najdete lepší místo než Allen & Overy.

Magdaléna Machová – paralegal