Vyberte stránku

Rozmanité kurzy, které mohou navštěvovat jak noví, tak i stávající zaměstnanci, nebo několikadenní školení v zahraničí, to jsou možnosti, které firma nabízí svým zaměstnancům nejen v prvních měsících pracovního vztahu. Chtěl bych se podělit o své zkušenosti se vzdělávacím programem, který je k dispozici každému zaměstnanci.

Jelikož při své práci často řeším případy spolu s kolegy ze zahraničí, myslím si, že školení pro zaměstnance z různých poboček dohromady dává smysl. Hodně to oceňuji, protože pokud se znáte osobně, řešíte jednotlivé případy mnohem snáze a rychleji. Nejen, že se cítíte lépe, že nevoláte úplně někomu cizímu, ale z osobních vazeb profituje i klient. Práce je potom jednodušší a komunikace se zdá být více přínosná. Právě ta spolupráce s kolegy z našich jiných poboček mě baví. Každý den totiž můžete pracovat s někým jiným a zabývat se různými problémy. Ano, nezbytná je znalost angličtiny, ale není to nic, na čem by se nedalo pracovat a s čím by vám společnost nepomohla, i proto máme možnost účastnit se kurzů angličtiny. Navíc při jejím každodenním používání se člověk zlepší rychle.

Vstupní školení pro koncipienty probíhá ve dvou blocích. První blok se koná v lednu nebo v únoru a zaměřuje se hlavně na fungování společnosti, korporátní transakce, právní audit a daně. Právě tady jsem se dozvěděl víc o základech korporátních případů, jak fungují akvizice společností či jak jednat s klienty. Zvlášť poslední část byla velmi poučná. I když to zní hodně obecně, tak jsme se učili, jak klientům poskytovat co nejlepší služby.

V druhém bloku, který připadá na září, jsou na programu již složitější témata zaměřená primárně na bankovní transakce a kapitálové trhy. Školení se pořádají po jednotlivých regionech, přičemž lidé z pražské pobočky se potkávají s kolegy z tzv. regionu střední a východní Evropy, tedy se Slováky, Poláky, Maďary, Rumuny, Rusy a Turky. Školení trvá celkem tři dny. Je velmi dobře rozloženo mezi odbornou část, kde se dozvíte spoustu praktických věcí, a oddychový čas, kdy máte možnost poznat své kolegy z jiných zemí.

Součástí školení jsou i společné obědy nebo večeře. Ve chvíli, kdy sedíte všichni na přednáškách, máte pocit, že vaši kolegové jsou nedostupní právníci bez zrnka humoru. Večer ale zjistíte, že nejsou. Na případech pracujete s normálními kluky a holkami, kteří mají jako vy normální radosti i problémy. A potkáte třeba tureckého pilota, který dřív létal se stíhačkami, po změně režimu se však rozhodl, že začne dělat právo. Budování osobních vztahů podle mě ale není důležité jen pro usnadnění práce samotného právníka, mimořádně z toho totiž profituje hlavně klient. Při své práci jsem se setkal například s mezinárodními smlouvami, jež musí respektovat hned několik národních právních systémů. Proto si dokumenty často posíláme ke kontrole a revizi s nutností dosáhnout uceleného sdělení, což jde při existenci osobních vztahů mnohem jednodušeji. S trochou nadsázky lze říci, že ze školení čerpám dodnes.

Tato vstupní školení jsou mimo jiné známé i špičkovými přednášejícími, kteří jezdí předávat své zkušenosti. Únorové školení tak hostilo třeba partnera z Varšavy, Londýna a našeho partnera korporátního oddělení Prokopa Vernera, jenž se zaměřuje na právo obchodních společností, smluvní právo či fúze a akvizice. Jeho specializací je oblast telekomunikací, médií, technologií a ochrana osobních údajů včetně regulací.

Kromě školení, které pořádá přímo firma, mají koncipienti také možnost účastnit se zahraničních konferencí nebo nefiremních školení. Čím jste u nás déle a nabíráte praktické zkušenosti, tím častěji vyrážíte na oborově zaměřená školení – třeba na bankovní, litigační nebo korporátní univerzitu v Londýně. Pokud to ale v rámci vašeho dalšího vzdělávání dává smysl, máte možnost vyrazit na jakékoliv odborné semináře či konference kdekoliv po světě. Jeden kolega byl například v Miami na ISDA konferenci, jež se věnovala derivátovým trhům. Další byli třeba v Paříži nebo ve Vídni, možnostem a různorodosti se tedy meze nekladou. Řekl bych, že tato školení zajišťují snadnou aklimatizaci ve firmě. Dalšími možnostmi, které je možné využít, jsou kurzy odborné angličtiny, školení z obchodních dovedností nebo z IT. Novinkou je pak třeba kurz programování, který právníkům díky automatizaci některých kroků může značně zjednodušit práci. Zrovna programování je u nás velmi populární mezi koncipienty i studenty.

Pokud hledáte rychlý a přitom dlouhodobý růst, Allen & Overy je ideálním místem, kde začít svoji právní kariéru. O nováčky ve svém týmu projevuje nebývalý zájem a rovněž jí není líto investovat do dalšího vzdělávání tak, aby se její lidé stali skutečnými špičkami v oboru.

Tomáš Janoušek – koncipient